Novinky

Změna trendu, listopad silně roste

V průběhu listopadu došlo ke změně trendu na akciových trzích a indexy napříč trhy silně rostly, stejně jako Fond Aristoteles. Při bližším pohledu můžeme vidět zejména několik hlavních důvodů.

První je začátek zakalkulování tzv. soft landing americké ekonomiky do projekcí na příští rok, tedy to, na co setrvale upozorňujeme, že se americká ekonomika neřítí do recesní propasti, ale postupně vstřebá přísnou měnovou politiku v rámci mírného zpomalení.  Mnozí komentátoři a analytici stále počítali s tvrdou recesí jako hlavním scénářem americké ekonomiky, nicméně po sérii posledních makroekonomických dat, jako je americké HDP a údaje o spotřebě a inflaci, jasně deklarují, že (pokud nenastane další černá labuť jako v případě covidu) je americká ekonomika dostatečně robustní, aby vstřebala vysoké úrokové sazby. To nám říká, že budoucnost amerických korporací není temná, ale světlá.

Druhý pak je neustálý pokles americké inflace a s tím spojené očekávání, že americká centrální banka již brzy přistoupí ke snižování úrokových sazeb. Úrokové sazby mají v rámci reálného propsání se do ekonomiky zhruba 8 – 12 měsíců setrvačnost. Tedy v moment, kdy začne FED snižovat sazby, tak se toto snížení reálně propíše do ekonomiky až zhruba za rok. FED tedy již může začít. Momentálně swapové kontrakty na budoucí úrokové sazby jasně ukazují, že dojde k prvnímu snížení již na jaře příštího roku. To s dvouměsíčním zpožděním odpovídá našim projekcím v rámci Fondu. Samotné započítání této možnosti snížilo výnosy na amerických státních dluhopisech a posunulo akciové tituly vzhůru.

V momentě, kdy dojde na řadu komentář ohledně snížení sazeb ze strany FEDu, porostou zejména růstové a menší společnosti, tzv. small cap, které jsou stále významně podhodnocené a za poslední tři měsíce utrpěly velké ztráty. Proto mají ovšem nyní také ale velkou potencionální návratnost, v řádu vyšších desítek procent. A právě na tyto společnosti se náš Fond zaměřuje. Viděli jsme to již v listopadu, kdy Fond vzrostl k dnešnímu dni vydání této zprávy o 18%.

Třetí důvod pak náleží mohutným investicím do nových technologií, tzv. disruptivních technologií, které výrazně podporují některá odvětví, tak jak jsme to viděli v extrémním znázornění vlny zájmu okolo umělé inteligence. AI samotné jistě přináší významné změny napříč sektory, a má potenciál posunout mnoho zaběhlých procesů kupředu, ale celý tento investiční „humbuk“ okolo je silně nadsazený. Nejen, že se nejedná v dnešní době o skutečnou AI, jedná se prozatím pouze o pokročilé strojové učení a něho generování výstupu, ale jednotlivé silně rostoucí společnosti dosáhly na základě tohoto úsloví, iracionálně nadsazené hodnoty. AI ovšem není jediným segmentem, do kterého míří mohutné investice, jsou tu vesmírné technologie, logistika, kyberbezpečnost, práce s velkými daty, snižování závislosti na energetických sítích, recyklace, biotechnologie a mnoho dalších.

Přehnaný zájem se týká kromě AI hlavně pak těch 7 největších technologických korporací, které tak silně táhnou indexy v letošním roce, a bez nichž by byl výsledek indexů poloviční. V průběhu konce listopadu již bylo jasně zřetelné, že tyto hlavní společnosti dosáhly silného nadhodnocení a investoři začínají umenšovat své pozice. V moment, kdy velcí investoři upustí své váhy v těchto společnostech, kterou zvýšily ve strachu z vývoje trhů, na normální úroveň, uvolněné přebytky rozpustí do zbytku trhu. A to bude významná příležitost pro společnosti, na které se Fond zaměřuje. To také vysvětluje pokles trhu na začátku prosince, byť Fond dále rostl.

A nakonec, až začne FED snižovat své sazby a klesne atraktivita uložených prostředků na spořících a terminovaných účtech, a fondech peněžního trhu obecně, pak se uvolní obrovská masa peněz do investic. Byť do akciového trhu půjde jen malá část, i tak má potenciál nechat růst akciový trh v USA v následujících dvou až třech letech, narozdíl od Evropy, která je silně ovlivněna regulacemi. To bude znamenat i silný růst portfolia Fondu, tedy i Vašeho portfolia.

Přejeme Vám za Fond krásné prožití vánočních svátků a dovolte nám Vám popřát vše nejlepší do Nového roku 2024

jan-stastny

Jan Šťastný

Zakladatel fondu

+420 607 151 644

Zhodnocení Vašich peněz nechte na nás

Nechcete se aktivně věnovat správě Vašeho portfolia, či o investici na akciových trzích teprve uvažujete? Jsme tu pro Vás. Kontaktujte nás přímo, anebo zanechte kontakt a my se Vám ozveme co nejdříve.

Napište nám

 • Obhospodařovatel a administrátor fondu

  Delta Investiční společnost a.s.,
  Sokolovská 675/9, 186 00 Praha 8

 • Depozitář

  Československá obchodní banka a.s.,
  Radlická 333/150, 150 57 Praha 5

 • Auditor

  Apogeo audit s.r.o.

 • Orgán dohledu

  Česká národní banka