Portfolio

Při tvorbě portfolia je důležité zvážit mnoho zdánlivě spolu nesouvisejících faktorů. Od mikroekonomických ukazatelů konkrétní společnosti po geopolitické pnutí ve světě. Portfolio se skutečně skládá z tisíců drobných uvážení.

Při volbě konkrétních společností vycházíme zejména z jejich pravděpodobné budoucnosti a síle příběhu, který prodávají na trhu. Je tomu tak z důvodu, že společnosti se silným příběhem, světlou a dlouho vypadající budoucností přitahují investory o mnoho více než společnosti, které jsou svým zaměřením, rozvojem a inovacemi za zenitem.

Čím více investorů láká tento příběh a slibná budoucnost, tím více je kupují a tím více roste jejich cena. Netýká se to ovšem jen růstových společností, jsou tu i hodnotové, dividendové společnosti, které mají slibnou budoucnost a silný příběh, přičemž jejich volatilita je řádově nižší.

Aktuální portfolio v PDFKompletní aktuální portfolio v PDF

ilustrace-1

Dalšími důležitými parametry pro výběr konkrétních akcií jsou její mikroekonomické ukazatele a sektorová analýza. Z dat nás zajímají především tržby a jejich poměr vůči celkové tržní kapitalizaci společnosti. Dále zadluženost a tvorba pozitivního cashflow, či její ziskovost. Máme tu mnoho společností, které neustále reinvestují do své budoucnosti a nejsou momentálně ziskové, přesto je jejich kvalita ale výjimečná. Vzpomeňme si na společnost Amazon před deseti lety.

ilustrace-2

Sledujeme ovšem i očekávání jiných analytických domů a věnujeme se jejich rozborům. V neposlední řadě pak uvažujeme o vhodné alokaci do konkrétní společnosti, a hlavně o vhodném načasování vstupu do pozice. V tomto bodě se věnujeme technické analýze a geopolitickému dění, stejně tak jako makroekonomickému dění. Vhodně investovat lze i při vysoké inflaci a očekávání růstu úrokových sazeb. A vhodně investovat lze i při pesimistickém vývoji na trzích.

ilustrace-3

Konkrétní sektory, kterým se dlouhodobě věnujeme jsou získávání a zpracování velkých dat, infrastruktura, recyklace, vesmírné technologie, obrana, kyberbezpečnost, vodohospodářství, zpracování odpadu a zemědělství. Zajímají nás také nové a inovativní společnosti zítřka, které budou teprve určovat budoucí trendy. Část portfolia je tedy věnována investicemi po vzoru Private Equity v rané fázi investic. Sledujeme i mnoho jiných témat, protože každé období má své vítěze a ti nemusí být nutně z našich nejvíce preferovaných sektorů.

jan-stastny

Jan Šťastný

Zakladatel fondu

+420 607 151 644

Zhodnocení Vašich peněz nechte na nás

Nechcete se aktivně věnovat správě Vašeho portfolia, či o investici na akciových trzích teprve uvažujete? Jsme tu pro Vás. Kontaktujte nás přímo, anebo zanechte kontakt a my se Vám ozveme co nejdříve.

Napište nám

 • Obhospodařovatel a administrátor fondu

  Delta Investiční společnost a.s.,
  Sokolovská 675/9, 186 00 Praha 8

 • Depozitář

  Československá obchodní banka a.s.,
  Radlická 333/150, 150 57 Praha 5

 • Auditor

  Apogeo audit s.r.o.

 • Orgán dohledu

  Česká národní banka