Novinky

3Q PLNÝ VOLATILITY

Třetí kvartál byl velmi volatilní. V rámci měsíce července portfolio fondu výrazně vzrostlo, aby v srpnu a září ztratilo plošným výběrem zisků, který následoval po velmi povedené první polovině letošního roku. Jednotlivý institucionální investoři změnili své predikce a pomalu se pouštěli do nákupu pozic, aby v zápětí vše vyprodávali z důvodu obav o vyšší růst úrokových sazeb. To přineslo značnou volatilitu napříč trhem.

Na to reagovaly výnosy amerických státních dluhopisů, které se dostali na nejvyšší úrovně od hospodářské krize v roce 2007. Tato nejistota není ovšem podložena reálnými daty. Ta jsou velmi dobrá, americké ekonomice se daří dobře, nezaměstnanost je nízká, inflace klesá. Navíc FED – americká centrální banka hlásí, že současný nárůst výnosů, který tvrdě dopadá na americké banky, pomáhá snižovat inflaci jako další zvýšení úrokových sazeb.

Samotný komentář guvernéra FEDu v září přinesl náznak ukončení zvyšování sazeb, byť zde zůstal prostor, aby se sazby ještě jednou mohly zvýšit, a to zřejmě teď v listopadu. Trh na to reagoval bouřlivě a výnosy na dluhopisech dále vzrostly.

Na druhou stranu si trh velmi dobře uvědomuje tuto příležitost, kterou opětovný pokles v srpnu a září přináší, a v říjnu je již patrný návrat investorů do pozic. Jedná se o velkou příležitost, kdy velmi dobré společnosti klesly v rychlém sledu na úroveň února či března a je možnost je opět nakoupit s velkým diskontem.

Obecně lze tedy pozorovat na akciovém trhu komentáře, že bude konec roku velmi optimistický a pozitivní. Lze to vnímat jako příprava půdy pro rozsáhlejší nákup akciových pozic velkými institucionálními investory. To je vždy pro retail velká příležitost ke vstupu. Když vezmeme do úvahu i skutečnost, že FED bude v příštím roce dříve či později snižovat sazby, tak lze očekávat na akciovém trhu středních a menších společností, na které se Fond zaměřuje, významný nárůst v příštích dvou až třech letech.

jan-stastny

Jan Šťastný

Zakladatel fondu

+420 607 151 644

Zhodnocení Vašich peněz nechte na nás

Nechcete se aktivně věnovat správě Vašeho portfolia, či o investici na akciových trzích teprve uvažujete? Jsme tu pro Vás. Kontaktujte nás přímo, anebo zanechte kontakt a my se Vám ozveme co nejdříve.

Napište nám

 • Obhospodařovatel a administrátor fondu

  Delta Investiční společnost a.s.,
  Sokolovská 675/9, 186 00 Praha 8

 • Depozitář

  Československá obchodní banka a.s.,
  Radlická 333/150, 150 57 Praha 5

 • Auditor

  Apogeo audit s.r.o.

 • Orgán dohledu

  Česká národní banka