Novinky

Úrokové sazby v centru pozornosti

Americké akciové trhy klesaly v říjnu již třetí měsíc v řadě a umazaly více než polovinu svého růstu od začátku roku. Například indexy Dow Jones a Russell2000 se propadly do celoročních ztrát a pohybovaly se na úrovních pod závěrem loňského roku. I portfolio fondu utrpělo několik vln výprodejů, kdy se velcí investoři zbavovali převážně středních a menších růstových společností, na které se Fond zaměřuje, a to z obav o další zvyšování úrokových sazeb ze strany americké centrální banky.

Úrokové sazby jsou nyní v centru všeho dění na americkém akciovém trhu. Vysoce nastavené sazby podnítily silný růst výnosů na amerických vládních dluhopisech, které se negativně propsaly do ocenění růstových aktiv. Jak se ale říká, tma je nejčernější před úsvitem. V rámci akciových trhů je to obdobné. Když je nálada na trhu pesimistická – nyní opět měly snahu převažovat komentáře o těžké recesi v USA, které ale vyvrátila sama americká centrální banka – a trhy silněji klesají, investoři mají obavy a vyčkávají. Je to logické, nicméně se právě v těchto chvílích nacházejí nejlepší nákupní příležitosti.

Americké indexy jsou ve své výkonnosti rozpolcené jako málokdy předtím. Index Nasdaq a S&P500 jsou v pozitivní celoroční výkonnosti, a zejména u technologického Nasdaqu je to zvlášť patrné. Oproti tomu Dow Jones a Russell2000 jsou ve ztrátě. Proč? Důvod je prostý, silná nadváženost sedmi velkých titulů v rámci tržní kapitalizace indexů Nasdaq a S&P500 drží tyto indexy v umělém atraktivním plusu, byť když se díváme na rebalancované indexy, jsou sotva nad nulou. Tyto indexy tedy neodrážejí stav amerického akciového trhu, který se ve svém celku stále pohybuje pouze několik procent nad závěrem loňského roku. Z tohoto důvodu je i velká disproporce mezi Fondem a těmito indexy.

Hodnota Fondu prošla velkou volatilitou, kdy i přes částečné odprodeje v minulých měsících došlo k sérii negativních reakcí na dobré hospodářské výsledky několika klíčových pozic v portfoliu. Celkově negativní sentiment na akciovém trhu nemilosrdně potrestal mnoho společností, i přes jejich kvalitní hospodářské výsledky a překonání očekávání. Proto se také drží na titulech vybraných v portfoliu vysoká cílová očekávání ze strany Wall St.

V rámci měsíce listopadu se ovšem trend výrazně obrací. Americká centrální banka již nezvýšila sazby, a byť její komentář stále nechává pootevřené dveře vůči této možnosti, swapy na budoucí sazby mluví jasně. Očekává se dvojí snížení sazeb do července příštího roku.  Je to nasnadě, protože má restriktivní politika americké centrální banky až roční setrvačnost, takže aktuální sazby se budou do ekonomiky propisovat ještě celý příští rok, FED tedy může přikročit k jejich postupnému snižování. A až to potvrdí další listopadový pokles inflace, bude mít FED volnou cestu k začátku uvolnění měnové politiky. A to sebou přinese výrazné zvýšení optimismu na akciových trzích a sílu americké ekonomiky.

Akciový trh funguje tak, že roste či klesá s pravděpodobností budoucnosti. Celý rok 2022 akciové trhy klesaly pod vidinou vysokých úrokových sazeb, i když byly reálné sazby stále nízké, protože započítávali reakci ekonomiky v budoucnosti. Když tedy začne americká centrální banka sazby snižovat, tak i přes reálnou účinnost tohoto kroku až v roce 2025, se výnosy na vládních dluhopisech sníží, uvolní se velké množství peněz z peněžního trhu a akciový trh silně poroste. Tak jako v roce 2009, 2002, atd.

Akciový trh je tedy levný (pokud rebalancujeme těch několik největších), je pod svým dlouhodobým průměrem, a stále probíhá hra na jistotu, tedy na nákup těch největších společností. V moment kdy půjdou úrokové sazby dolů, dostane se velké pozornosti i segmentu středních a menších růstových společností, na které se zaměřuje Fond.  Ty mají historicky vždy velmi silný růstový náběh, jak dohání ty velké společnosti, které mezitím stagnují a nebo jen mírně rostou. Je to logické, protože v určitou dobu už prostě nedává smysl, aby určité společnosti byly tak nadhodnoceny, když jejich cenu táhly jen sázky na jistotu a ne fundament daných společností.

Z tohoto důvodu Fond očekává v tomto typu aktiv, na které se zaměřuje, silný růst v následujících dvou až třech letech.

jan-stastny

Jan Šťastný

Zakladatel fondu

+420 607 151 644

Zhodnocení Vašich peněz nechte na nás

Nechcete se aktivně věnovat správě Vašeho portfolia, či o investici na akciových trzích teprve uvažujete? Jsme tu pro Vás. Kontaktujte nás přímo, anebo zanechte kontakt a my se Vám ozveme co nejdříve.

Napište nám

 • Obhospodařovatel a administrátor fondu

  Delta Investiční společnost a.s.,
  Sokolovská 675/9, 186 00 Praha 8

 • Depozitář

  Československá obchodní banka a.s.,
  Radlická 333/150, 150 57 Praha 5

 • Auditor

  Apogeo audit s.r.o.

 • Orgán dohledu

  Česká národní banka