Novinky

ÚNOROVÁ DATA ZNEPOKOJUJÍ INVESTORY

Měsíc únor přinesl v první půli pokračování pozitivního sentimentu, aby následně svůj optimismus odevzdal, a naopak se překlopil do červených čísel. Pokračování růstového trendu se tedy nepotvrdilo, tak jak jsme odhadovali na konci ledna.

Byť je americký akciový trh již výrazně přeprodaný a zejména v růstové složce i značně podhodnocený, stále silně reaguje na konečné nastavení úrokových sazeb amerického FEDu. Po sérii silných makrodat z trhu práce a nečekaně silné inflace, na trhu zavládla obava z vyššího nastavení sazeb nad úrovní 5,25 %, kterou do té doby trhy považovali za konečnou. To přineslo ochlazení a například index SP500 zakončil měsíc -2,61 %, index Nasdaq pak -1,11%. Náš fond reagoval na možnost ochlazení trhu odprodeji části pozic a nakoupení short pozice na Nasdaq a pozicí v zemním plynu, a měsíc únor zakončil se ziskem +5,17 %. Od začátku roku je tedy fond +16,42 % ke konci února (respektive +18,85% k 3.3., kdy americké indexy ke stejnému datu jsou Dow Jones +0,74%, SP500 +5,37%, Nasdaq +11,68%). V nadcházejících měsících vidíme možné pokračování krátkodobé korekce trhu směrem k dubnu, či květnu, na již ukotvené dno (spodní hrana zeleného růstového kanálu) ovšem ne již na nové sestupné patro (spodní hrana  bílého dlouhodobého růstového kanálu od roku 2009), a dále v roce pak silný růstový sentiment a na to navázanou rally na akciovém trhu, tak je znázorněno na grafu indexu Nasdaq níže.

Dle našeho odhadu je zde ovšem přítomný další faktor, který stojí na neudržením růstu ze začátku roku. Tím jsou institucionální investoři. Růst ze začátku roku byl kombinací silného přeprodání akcií spolu s optimismem z holubičího FEDu, velkého zájmu retailových investorů a zavíráním velkého množství short pozic napříč akciovým trhem. Na trhu ovšem nebyly ve velké míře přítomni institucionální investoři, velké fondy, investiční společnosti, banky, penzijní fondy a další, kterým risk modely neumožní vstupovat zatím do trhu. Ti nestáli ani na straně prodejců, takže trh silně rostl bez velkého odporu. Od těchto investorů je v posledních týdnech silně slyšet, že přijde znovu pokles trhu, že ještě není nastaven na růst, a tak podobně. Je to logické, neboť i oni chtějí nakoupit na dobrých cenách. Níže je uveden graf stavu peněžního trhu v USA (2/3 jsou institucionální investoři, 1/3 retail), na kterém je nyní necelých 5 billiónů amerických dolarů, volně ležících, nezainvestovaných, byť již dnes lépe úročených. Tak jak je vidět, v posledních dvou krizích se likvidita vracela do akciového trhu na začátku reálných problémů v ekonomice (na začátku roku 2002 či na začátku roku 2009). V obou případech tomu předcházelo 12-18 měsíční pokles akciového trhu. V současné době je zde stejný scénář, trhy klesají od listopadu 2021, tedy již 15 měsíců a problémy v reálné ekonomice teprve očekáváme. Likvidita na peněžním trhu je abnormálně vysoká a v moment kdy institucionální investoři začnou přelévat peníze zpět do vyklesaného akciového trhu (byť větší část poteče do dluhopisů, které jsou také atraktivně oceněny) tak trh může zažít velmi výraznou rally v nadcházejících 2 letech.

jan-stastny

Jan Šťastný

Zakladatel fondu

+420 607 151 644

Zhodnocení Vašich peněz nechte na nás

Nechcete se aktivně věnovat správě Vašeho portfolia, či o investici na akciových trzích teprve uvažujete? Jsme tu pro Vás. Kontaktujte nás přímo, anebo zanechte kontakt a my se Vám ozveme co nejdříve.

Napište nám

  • Obhospodařovatel a administrátor fondu

    Delta Investiční společnost a.s.,
    Sokolovská 675/9, 186 00 Praha 8

  • Depozitář

    Československá obchodní banka a.s.,
    Radlická 333/150, 150 57 Praha 5

  • Auditor

    Apogeo audit s.r.o.

  • Orgán dohledu

    Česká národní banka