Novinky

SRPNOVÝ VÝBĚR ZISKŮ

V měsíci srpnu došlo na trhu k vybírání zisků a celý měsíc provázela zvýšená volatilita. Akciové indexy zakončily měsíc ve ztrátě, a i Fond poklesl, kde se navíc sešlo i několik korporátních výsledků. Výběr zisku následoval po novém rozvíření spekulací o zvýšení úrokových sazeb v USA, což by mělo za následek oddálení začátku cyklu jejich snižování. Výběr zisků šel napříč trhem, převážně se ovšem dotýkal technologických a růstových společností, které s nastavením sazeb úzce souvisejí, a na které se Fond zaměřuje.  

Na trhu panuje nadále silná disproporce mezi velkými kapitalizacemi a zbytkem trhu. Pokud se podíváme například na akciový index S&P500, ten je od začátku roku v zisku okolo 15,4 %. Pokud bychom se ovšem podívali na jeho váženou podobu, je v růstu pouze 8,5 %, tedy téměř polovinu zisku v letošním roce vyprodukovalo 6 největších společností v rámci indexu. U indexu Nasdaq100 je rozdíl mnohem viditelnější a jedná se o více jak polovinu. Pokud bychom ovšem u obou indexů úplně vyjmuli těchto 6 největších společností, pak by byla výkonnost ještě mnohem nižší, a to o dvě třetiny. Tyto největší společnosti, což je Amazon (AMZN), Aplhabet (GOOG, GOOGL), Meta (META), Apple (AAPL), Microsoft (MSFT) a Nvidia (NVDA), tvoří většinu zisků na indexech v letošním roce. Důvodem je tzv. sázka na jistotu ze strany velkých fondů, investičních bank a společností, které dlouho šířily informace o tom, jak půjde ekonomika do recese a trhy se znovu zhroutí pod svá prosincová minima. Na druhou stranu ovšem byly výrazně v hotovosti a potřebovali nakupovat, když viděli že trhy rostou, a tak nakupovali velké váhy, tzv na jistotu. V lednu rostl trh rovnoměrně, jak velké, tak malé kapitalizace. Od únoru ovšem nastala výrazná disproporce a rostli převážně jen velké váhy. Malé kapitalizace se přidali v průběhu června a července a v srpnu došlo na výběr jejich zisků.  

V následujícím období ovšem očekáváme, že se menší kapitalizace přidají a budou dohánět velké váhy ve své výkonnosti. Mohl by se tedy opakovat podobný scénář jako v roce 2020, kdy se po covidu (březen) vzpamatovali nejdříve velké váhy a Nasdaq výrazně poskočil (srpen), aby ho následně Russell2000 doběhl (říjen). Tento pohyb je znázorněn na grafu níže.

Následně očekáváme, že v rámci začátku cyklu snižování úrokových sazeb v USA dojde k výraznému zlepšení sentimentu na růstová aktiva a ty výrazněji porostou v příštím roce. K tomu by se mohl přidat odliv prostředků z peněžního trhu v USA, kde je uložen rekordní objem finančních prostředků, určených k investici, buď do dluhopisového trhu, či akciového. Tato likvidita přináší růst akciových trhů, což by se mělo zkombinovat s poklesem úrokových sazeb. V této situaci mohou nalézt velké kapitalizace již příliš prémiově oceněné a sáhnout tak po ostatních akciích. To by mělo přinést i výrazné zhodnocení v rámci Fondu. 

jan-stastny

Jan Šťastný

Zakladatel fondu

+420 607 151 644

Zhodnocení Vašich peněz nechte na nás

Nechcete se aktivně věnovat správě Vašeho portfolia, či o investici na akciových trzích teprve uvažujete? Jsme tu pro Vás. Kontaktujte nás přímo, anebo zanechte kontakt a my se Vám ozveme co nejdříve.

Napište nám

 • Obhospodařovatel a administrátor fondu

  Delta Investiční společnost a.s.,
  Sokolovská 675/9, 186 00 Praha 8

 • Depozitář

  Československá obchodní banka a.s.,
  Radlická 333/150, 150 57 Praha 5

 • Auditor

  Apogeo audit s.r.o.

 • Orgán dohledu

  Česká národní banka