Novinky

SILNĚ RŮSTOVÝ ČERVENEC

Měsíc červenec byl optimistickým měsícem pro akciový fond Aristoteles. Fond vzrostl cca o 7 % a potvrdil silnou růstovou trajektorii, nastavenou od začátku roku. Prozatím se potvrzuje naše očekávání, že americká ekonomika není na cestě k hlubší recesi a stále více institucionálních investorů přiznává, že se ve svých odhadech mýlili a upravují svá očekávání nejen pro americkou ekonomiku jako celek, kde dnes převládá již pohled o měkkém přistání, ale i pro růst trhu směrem ke konci roku. Byť nás pravděpodobně čeká v srpnu dílčí korekce na trhu, který došel do fáze překoupenosti, tak zůstáváme optimističtí s pohledem na zbytek roku.

V měsíci červenci proběhlo klíčové zasedání americké centrální banky, která zvýšila úrokovou sazbu a již předestřela způsob ukončení tohoto cyklu zvyšování úrokových sazeb. Statisticky je průměrná délka držení úrokových sazeb v jejich nejvyšším bodě, předtím, než dojde k jejich postupnému snižování, asi 6–8 měsíců. Pokud bychom vycházeli z tohoto narativu, tak se můžeme reálně dočkat začátku snižování sazeb zhruba na přelomu 1 a 2 kvartálu příštího roku. Tedy na zasedání v březnu by mohlo dojít k prvnímu snížení sazeb. Trhy ovšem ve většině případů na samotné snížení sazeb nečekají a reagují již jen na danou pravděpodobnost. Toto je jeden z důvodů, proč očekáváme další růst v rámci příštího roku, a následné překonání dosažených maxim z roku 2021.

Portfolio fondu je složeno zejména ze středních a menších růstových společností, které stále ještě čekají na růst, který trh již zaznamenal ve velkých kapitalizacích (jako jsou Apple, Amazon, Nvdia, Meta, Google a Microsoft). Po poklesu po začátku pandemie Covid, klesli trhy ve většině sektorů rovnoměrně. Následný růst byl ovšem prioritně o velkých kapitalizacích, které silně posunuli hlavními indexy jako je S&P500 či Nasdaq. Střední a menší kapitalizace růstových společností nastartovali svůj růst o několik měsíců později a rychle doběhli velké váhy, které mezitím stagnovali. Očekáváme podobný vývoj na trhu i v průběhu nadcházejícího podzimu, byť jsme si vědomi, že se situace nemusí opakovat. To by pro jednotlivé pozice v rámci fondu znamenalo výrazný růst v řádech desítek procent. S tím souvisí i očekávání, které jsou na jednotlivých akciích ze strany široké palety analytiků na Wall Street. Potenciální vnitřní hodnota portfolia (cílové ceny analytiků) je ke konci července ve o 45,86 % vyšší. Vzhledem k tomu, že se v první polovině roku potvrdilo naše jednotlivé očekávání na mnoha pozicích, ať již se jednalo o Palantir, Spotify, Shopify, Ferarri, Sony, Luminar, Sea, Stelantis, Oshkosh, Apple a další, troufáme si očekávat od nynější skladby portfolia, také naplnění našich predikcí, byť si uvědomujeme, že je trh velmi proměnlivý v horizontu času. Naše predikce vnitřní hodnoty portfolia (cílové ceny) je nyní o 73,4 % vyšší pro horizont 12 měsíců. Jsme si vědomi toho, že se může nejen u jednotlivých společností, ale zároveň i v širokém trhu, mnohé v tomto horizontu změnit.

Ať již bude trh postupovat dále jakkoli a jednotlivé společnosti z portfolia budou reportovat své hospodářské výsledky, kde je to vždy do určité míry sázka na nejistotu, neboť společnosti přichází s novými korporátními informacemi, tak je již nyní patrné, že výhled, který jsme zastávali na vývoj akciového trhu v USA pro rok 2023, a který byl v protikladu s obecným narativem, se potvrdil a nedojde již k dalšímu hlubokému poklesu na širokém trhu.

jan-stastny

Jan Šťastný

Zakladatel fondu

+420 607 151 644

Zhodnocení Vašich peněz nechte na nás

Nechcete se aktivně věnovat správě Vašeho portfolia, či o investici na akciových trzích teprve uvažujete? Jsme tu pro Vás. Kontaktujte nás přímo, anebo zanechte kontakt a my se Vám ozveme co nejdříve.

Napište nám

 • Obhospodařovatel a administrátor fondu

  Delta Investiční společnost a.s.,
  Sokolovská 675/9, 186 00 Praha 8

 • Depozitář

  Československá obchodní banka a.s.,
  Radlická 333/150, 150 57 Praha 5

 • Auditor

  Apogeo audit s.r.o.

 • Orgán dohledu

  Česká národní banka