Novinky

Prosincová Santa Claus Rally

V prosinci pokračovaly trhy vzhůru, a tak jak mnozí předpokládali, došlo na tzv. Santa Claus Rally, tedy vánoční růst akciových trhů. I přes četná varování ze začátku roku mnoha investičních společností, bank a analytiků, nedošlo na hospodářskou recesi v rámci americké ekonomiky, ba naopak, inflační očekávání bylo zmírněno do toho bodu, že americká centrální banka na svém prosincovém zasedání naznačila začátek snižování úrokových sazeb v tomto roce. Na to většina trhu čekala a posunula se tak výše, aby zakončila celkově růstový rok. V rámci Fondu jsme tento scénář předpokládali, a byť byl rok pro nás celkově velmi volatilní, tak za měsíc prosinec Fond vzrostl o více jak 15%.

Před výhledem na rok 2024 bychom se rádi zastavili u našich TOP PICK 2023, výběru akcií, které jsme pro rok 2023 zvolili jako ty slibné kandidáty růstu. Mezi vybranými akciemi byla společnost Sea (SE US), která v první polovině roku dosáhla růstu o 70% a byla na technické úrovni odprodána, aby po poklesu byla opět nakoupena, dále pak společnost TPI Composite (TPIC US), která zaznamenala roční pokles o 59% v rámci oddalování projektů větrné energetiky, dále pak společnost Spotify (SPOT US), která vzrostla za rok o 140% a v průběhu tohoto růstu byla odprodána, Rocket Lab (RKLB US), který v průběhu roku vzrostl o 111% a celkově rok zakončil na +47%, dále pak Pinterest (PINS US), který za daný rok vzrostl o 49% a byl v průběhu růstu odprodán, dále pak společnost SONY (SONY US), která za rok vzrostla o 23% a byla v průběhu odprodána, dále pak společnost Palantir (PLTR US), která vzrostla v průběhu roku o 232% a konec zakončila v růstu o 172%, pozice byla v průběhu růstu odprodána, dále pak společnost Stelantis (STLA US), která vzrostla o 63% a byla odprodána, společnost Shopify (SHOP US), která vzrostla o 124% a byla v průběhu růstu odprodána, společnost Fisker (FSR US), která za rok klesla o 77% v rámci pomalejšího náběhu výroby a dodávek, dále pak společnost Apple (AAPL US), která za rok vzrostla o 47% a byla v rámci růstu odprodána, společnost Sentinel (S US), která vzrostla o 87% a byla v průběhu odprodána, společnost GitLab (GTLB US), která za uplynulý rok vzrostla o 34% a byla z portfolia odprodána a nakonec společnost BlackSky (BKSY US), která za loňský rok zůstala přes značnou volatilitu na své ceně.

Fond v rámci růstu jednotlivých pozic přistupoval ke každé individuálně s přihlédnutím k velké kolísavosti cen v roce 2022 a proto pozice po značném růstu odprodával. Následný výběr, z nichž se některé akcie objeví i ve výběru pro rok 2024, se prozatím plnohodnotně neprojevil. V rámci portfolia Fond měnil strategii od velmi diverzifikovaného portfolia, které silně vzrostlo, po větší alokaci prostředků do nových pozic, které na svůj nárůst teprve čekají, tím tedy menší počet pozic s větší alokací. Portfolio bude opět více diverzifikováno, jakmile pozice naplní očekávání Fondu pro rok 2024 a budou odprodány.

Rok 2024 nám přináší výhled na očekávané snižování úrokových sazeb, které má velmi pozitivní vliv zejména na sektor menších a středních růstových společností, na které se Fond zaměřuje. Prosincová prognóza americké centrální banky zahrnuje 3 snížení v letošním roce, kdy dle futures odhadů trhu by k prvnímu snížení mělo dojít již v březnu. Nedochází zde ke snížení sazeb na základě poklesu ekonomické aktivity, tzv. tvrdému přistání, jak mnoho analytiků předjímalo, ale na základě tzv. soft landing, tedy snížení inflace za zachování zaměstnanosti a stabilního růstu ekonomiky.

Snížení sazeb, respektive již dané očekávání snižuje výnosy na dluhopisech a zlevňují financování růstových společností. Lze tedy očekávat že bude rok 2024 velmi příznivý pro tento typ akcií. Pokud by mělo dojít k očekávanému růstu, v rámci znázornění můžeme použít index Russell2000, který narozdíl od technologického indexu Nasdaq za uplynulý rok vzrostl jen málo, tak aby doběhl zbytek trhu jako v minulosti, lze to dopočítat při nízké úrovni očekávání na cca 28% růst, kde by poté jednotlivé akcie mohly dosahovat podobných výsledků jako ty v rámci TOP PICK 2023.

 

 

 

jan-stastny

Jan Šťastný

Zakladatel fondu

+420 607 151 644

Zhodnocení Vašich peněz nechte na nás

Nechcete se aktivně věnovat správě Vašeho portfolia, či o investici na akciových trzích teprve uvažujete? Jsme tu pro Vás. Kontaktujte nás přímo, anebo zanechte kontakt a my se Vám ozveme co nejdříve.

Napište nám

 • Obhospodařovatel a administrátor fondu

  Delta Investiční společnost a.s.,
  Sokolovská 675/9, 186 00 Praha 8

 • Depozitář

  Československá obchodní banka a.s.,
  Radlická 333/150, 150 57 Praha 5

 • Auditor

  Apogeo audit s.r.o.

 • Orgán dohledu

  Česká národní banka