Novinky

KVĚTNOVÝ OPTIMISMUS NA TRZÍCH

Měsíc květen byl pro akciové trhy, i přes jejich smíšenou výkonnost, optimistickým měsícem. Důvody optimismu jsou následující: vývoj trhu potvrdil fundament výhledového růstu akcií a pravděpodobnost propadu pod minima z konce roku na technologiích a října na hodnotových společnost se přiblížila k nule ; do nákupu akcií se postupně začínají zapojovat i institucionální investoři, vzhledem k jejich růstu a silné podváženosti fondů ; výrazně se zvýšila pravděpodobnost měkkého přistání v americké ekonomice, vzhledem k odolnému trhu práce a následné silné spotřebě ve společnosti ; výsledková sezóna ukázala silnou odolnost amerických společnosti a že jejich ziskovost klesá mnohem méně, než byl předpoklad analytiků ; pravděpodobnost že FED ukončí navyšování úrokových sazeb na červnovém zasedání, ať již s posledním zvýšením či nikoli se zvýšila ke sta procentům.

Tyto důvody a mnoho dalších nám říkají, že akciové trhy v USA by měly dále posilovat, byť s dílčí volatilitou, kterou budou investoři, kteří váhali se vstupem do pozic, využívat k nákupu a tím dalšímu posilování na trhu. Očekáváme výrazné zapojení institucionálních investorů po ukončení cyklu zvyšování úrokových sazeb a následné, alespoň částečné, uvolnění kapitálu z peněžních trhů, které jsou na abnormálně vysoké úrovni, jak je vidět z grafu na závěr.

Co se týče jednotlivých amerických indexů, nejhůře se vedlo indexu největších amerických společností Dow Jones, který klesl o 3,49%. Důvodem je stále bohatá prémie na největších hodnotových akciích, které v loňském roce příliš neklesaly. Těmto akciím bychom se nadále vyhýbali. Následně více klesl i index S&P SmallCap 600, který jsme zmiňovali v minulém měsíci a který reprezentuje střední a menší růstové společnosti, na které se zaměřuje i náš fond. Tento index v květnu klesl o 1,94%. Obecný index S&P 500 vzrostl v květnu jen o 0,25%, kdežto index Nasdaq byl nadále tažen největšími technologickými akciemi a mánií okolo umělé inteligence a vzrostl o 5,79%. Fond Aristoteles za měsíc květen vzrostl cca o 7,3%.

Mánie okolo umělé inteligence a dílčí zapojení institucionálních investorů přinesly silné rally na několika mála společnostech. Například index S&P 500 je od začátku roku ke konci května sice 8,86% v plusu, ovšem po odečtení 7 největších společností je v plusu pouze 1%. Pokud bychom aplikovali stejný parametr na Nasdaq, ten by byl cca na polovině svého růstu od začátku roku. To, že rostly zejména tyto velké společnosti, jak je vidět na grafu níže, nám poskytuje dvě informace. První, částečně se zapojili i institucionální investoři a nakupují na jistotu velké korporace, které v loňském roce klesly řádově o desítky procent a mají potenciál k dalšímu růstu v budoucnosti. Druhá je pak ta důležitější, a to že se trh jako celek teprve zvedat bude a je stále velká příležitost vstoupit do stále ještě nevrostlých společností. Stále je tedy možné využít loňského propadu ke vstupu do trhu. Dow Jones je od začátku roku v záporu a SmallCap také. To znamená, že portfolio alokované ve fondu Aristoteles má velký potenciál k růstu v druhé polovině roku, výrazně vyšší, než již zaznamenaný růst od začátku roku.

Disproporce ve výkonnosti indexu S&P 500 od začátku roku 2023.

Index S&P 500

Index Russell 2000

Jak je vidět níže, index Nasdaq od začátku roku silně posiluje, což jsme predikovali a po úspěšné realizaci tohoto růstu jsme tedy odprodali ETF s tickerem TQQQ, jehož ho násobně kopíruje. Očekáváme mírnou korekci růstu do výše max 9%, a to čistě z techniky a uvadnutí mánie okolo umělé inteligence. Ta je jistě disruptivní technologií, která bude do budoucna silně ovlivňovat ekonomiku jako celek a mnoho různých sektorů, nynější rally je ovšem výrazně přeceněna.

Index Nasdaq Composite

Z portfolia jsme odprodali také dvě hlavní pozice, a to společnost Palantir, která po vynikajících hospodářských výsledcích, oznámení mnoha nových kontraktů a nejpokročilejší platformy založené na umělé inteligenci, která je na trhu, s již širokým seznamem zákazníků, vzrostla od začátku roku o 158% a došla na naši cílovou cenu ze začátku roku ve výši 17,10 usd. Očekáváme korekci o desítky procent, kde se budeme do pozice vracet.

Druhou hlavní odprodanou pozicí je pak společnost Shopify, která po vynikajících hospodářských výsledcích, odprodeji její logistické divize a dosažení ziskovosti, od začátku roku vzrostla o 86% a přiblížila se na dohled naší cílové ceně ve výši 71 usd ze začátku roku. I tuto pozici budeme opětovně dokupovat po dílčí korekci. U obou pozic růst ceny akcií významně překonal průměr očekávání analytiků Wall Street.

V portfoliu proběhla na začátku měsíce června další zásadní změna, a to odprodej pozice v americkém zemním plynu. Tato pozice byla ukončena z technických důvodů, a to z důvodu delistování námi nakoupeného ETF z veřejně obchodovaného trhu. Vzhledem k evropským regulacím nelze přes naše středisko vypořádání nakoupit právní formu Limited Partnership, ve které je bohužel většina veřejně obchodovatelných fondů ETF na komodity, včetně zemního plynu. Nemáme tedy instrument, na kterém bychom mohli participovat na růstu amerického zemního plynu, byť jeho základní investiční teze zůstává v platnosti.

Pozice v zemním plynu byla nahrazena společností Bloom Energy, která se věnuje výrobě a instalaci modulárních packů na bázi solid oxid, které vyrábějí elektřinu ze zemního plynu a dodávají ji nezávisle na síti do podniků, přičemž umí přebytečnou energii i uchovávat v bateriových úložištích pro budoucí využití. Společnost silně roste v tržbách, její instalace se realizují zejména u datových center a výrobních závodů, nemocnicích atd. Zároveň tato technologie umožňuje až o dvě třetiny levnější výrobu zeleného vodíku, který je stále silně diskutovaným zdrojem energie. Společnost má přes sedm miliard nevyřízených objednávek, tedy její potenciál do budoucna je vysoký. Společnost byla nakoupena po výrazném poklesu, který, jak je vidět na grafu níže, je pravidelný, stejně jako následný opětovný růst. Potenciál růstu potvrzují i vysoké cílové ceny ze strany analytiků, a míra růstu budoucích tržeb, jak je vidět dále.

Následně byly nadváženy pozice ve společnostech Sea, která významně klesla po dobrých hospodářských výsledcích a dostala se do nákupního teritoria okolo 60 usd a význačné přeprodanosti, a společnosti Luminar, která neustále rozšiřuje seznam svých odběratelů a rychle pokračuje ve výstavbě své výrobní kapacity na lidary, které budou dodávány na základ již existujících kontraktů, jak do USA, tak do Evropy, tak do Asie.

Nakonec je zde slíbený graf stavu amerického peněžního trhu, který opět významně vzrostl. Je jen otázkou času, kdy se část prostředků přesune do akciového trhu. Očekáváme, že se v průběhu druhé poloviny letošního roku a první poloviny roku příštího uvolní více jak 1,5 trillionu amerických dolarů do investic, z čehož půjdou necelé dvě třetiny do dluhopisových portfolií a zbylá více jak jedna třetina do akciového trhu, podobně jako se to stalo v roce 2002, v roce 2009, v roce 2020. Přesun prostředků z peněžního trhu by měl začít po ukončení zvyšování amerických úrokových sazeb teď v červnu a následně akcelerovat po začátku jejich snižování, které by mělo s velkou pravděpodobností začít v lednu příštího roku.

Graf Money Market Funds Assets, amerického peněžního trhu, který je ze dvou třetin ve vlastnictví institucí a jedné třetiny retailu.

jan-stastny

Jan Šťastný

Zakladatel fondu

+420 607 151 644

Zhodnocení Vašich peněz nechte na nás

Nechcete se aktivně věnovat správě Vašeho portfolia, či o investici na akciových trzích teprve uvažujete? Jsme tu pro Vás. Kontaktujte nás přímo, anebo zanechte kontakt a my se Vám ozveme co nejdříve.

Napište nám

 • Obhospodařovatel a administrátor fondu

  Delta Investiční společnost a.s.,
  Sokolovská 675/9, 186 00 Praha 8

 • Depozitář

  Československá obchodní banka a.s.,
  Radlická 333/150, 150 57 Praha 5

 • Auditor

  Apogeo audit s.r.o.

 • Orgán dohledu

  Česká národní banka