Novinky

Komentář za květen 24 a výhled

Akciové trhy ve zbytku měsíce dubna poklesly a v květnu přešlapovaly na podobných hodnotách. Je za tím několik faktorů. Tím hlavním je rozpolcenost ohledně úrokových sazeb ve Spojených státech. Americký FED naznačil na konci loňského roku, že letos třikrát sníží úrokové sazby. Ovšem po silných datech ze začátku roku, kdy americká ekonomika i trh práce vypadají velmi robustně, a inflační očekávání opět mírně stoupla z důvodu silného sektoru služeb, tak se projevila silná nervozita, že by letos mohl FED snížit pouze jednou, a to v závěru roku. Nicméně americký FED svou pozici nezměnil, byť různá vyjádření jednotlivých členů jsou opatrnějších, tak FED stále očekává trojí snížení v letošním roce. Tomu by měli nasvědčovat i nově příchozí makroekonomická data z průmyslu a konečně i ze sektoru služeb, která již mluví o tom, že je nastavená politika restriktivní již příliš dlouho. K tomu klesá i míra inflace a v moment, kdy se přidají služby (což potvrzují data z pracovního trhu), tak by měla inflace v USA konečně dosáhnout úrovně, kterou FED očekává, a to už v letošním roce. To podporuje začátek snižování a to třikrát v letošním roce. Podle futures by měli sazby poprvé přesvědčivě klesnout v září. Z historické konotace americká centrální banka snižuje poté na každém zasedání, tedy by skutečně stihla trojí snížení v letošním roce.

Proč jsou úrokové sazby tak důležité. Mimo jiné, nižší úrokové sazby poskytují možnost levnějšího financování, kdy je, pro rostoucí společnosti a společnosti na hraně ziskovosti, snažší nabírat potřebný kapitál na svůj rozvoj. Dalším důvodem je, že lidé i podniky více investují do svého rozvoje, a nenechávají peníze ležet na likvidním peněžním trhu, kde je dnes v v americe rekordních 6 bilionu amerických dolarů. V tomto prostředí také nakonec investoři mnohem více upřednostňují akciové pozice před dluhopisovými, čímž zpravidla akciový trh ten dluhopisový výrazně překonává. Tím že je politika úrokových sazeb delší dobu silně restriktivní, tak omezuje investice do inovací, rozšiřování firem a růstu nových nadějných společností. Ty se pak musejí častěji obracet na dražší metody financování a případně ředit své akcie vydáváním nových, což má dopad na jejich cenu.  Z tohoto důvodu je mnoho fondů zaměřujících se na inovativní společnosti ve ztrátě a od začátku roku šli opačným směrem než velké indexy složené z big tech či velkých spotřebních společností. Z tohoto důvodu i jedna za našich velkých pozic, fond zaměřený na inovativní společnosti ARK Innovation od začátku roku silně klesl.

Tato volatilita za přítomnosti růstu ostatních aktiv je velmi nepříjemná, nicméně jedná se dočasný jev. Níže je na grafu uveden široký index S&P500 (bílá) a Russell2000 (modrá) na který se zaměřujeme ve Fondu. V situaci normální úrovně úrokových sazeb (1,5 – 2,5%) se pohybují velké společnosti spolu s menšími v souběhu (na grafu vlevo v bílém kruhu). Po začátku pandemie spadli úrokové sazby na nulu, ale hrozil kolaps ekonomiky jako celku, proto se index S&P500 obnovil rychleji než růstový zbytek trhu. Nicméně poté to Russell2000 (zaměřující se na růstové společnosti) velmi rychle doběhl silným 50% růstem (zelený kruh uprostřed). V posledních dvou letech čelíme neustálé hrozbě recese a vysokým sazbám, o které jsme od začátku přesvědčeni že nenastane, a to limituje rostoucí společnosti do takové míry, že dosáhl rozkol mezi těmito aktivy (velké korporace v indexu S&P500 a menší společnosti v indexu Russell2000) neuvěřitelných 35% (červený kruh vpravo). To je velmi neobvyklé a podobný rozkol tu nebyl dlouhá desetiletí, jak je vidět na druhém grafu níže. Naopak, index Russell2000 spíše překonával širší index větších společností.

Co to pro znamená pro potencionální vývoj do budoucna. Jsme o naši strategii přesvědčeni, přesto bychom mnohé udělali jinak. Očekávali jsme, že budou sazby ve Spojených státech klesat rychleji, jak naznačoval vývoj inflace, zejména, když má reálný dopad úpravy sazeb setrvačnost 6-12 měsíců. Nestalo se tak a do portfolia to přineslo mnohem vyšší volatilitu. Nicméně, jedná se dočasný stav. Očekáváme, že bude širší trh stagnovat či mírně klesat, ale růstový trh (na který se Fond zaměřuje) bude naopak dohánět svoji stagnaci a rychle poroste. Úrokové sazby, které jsou v tomto tím stimulem, by měly začít klesat nejpozději v září. Trh většinou na reálné snížení nečeká, ale již z vysokou pravděpodobností snížení, roste. Tedy v průběhu následujících 12 měsíců od měsíce června odhadujeme růst indexu Russell2000 o 30% vzhůru. To by mělo mít reálný dopad na pozicích v portfoliu v mnohem vyšší míře.

Co tedy očekáváme v portfoliu Fondu pro zbytek roku a následujících 12 měsíců? Očekáváme silný růst portfolia složeného z inovativních a růstových společností ve fondu Ark Innovation o 53-65%. Naše pozice je na pohyb tohoto fondu navázaná a poroste více. V průběhu 12 měsíců s výhledem na konec příštího roku, kdy budou sazby řekněme na polovině současného stavu, odhadujeme růst o 79-87% na tomto fondu. V naši pozici tedy více. Na grafu níže je vidět vývoj tohoto fondu v prostředí nízkých sazeb, kdy fond vzrostl o 105% během 9 měsíců (vlevo žluté označení) a poté rostl dále o to samé znovu, nicméně to již přisuzujeme nákupnímu šílenství té doby. Pokud tedy sazby začnou klesat a z důvodu, že budou klesat pomaleji než v roce 2020, tak je podobný růst silně pravděpodobný i ve výhledu do konce roku 2025.

Druhá největší pozice Fondu je společnost Sea Ltd., kterou v portfoliu Fondu dobře znáte. Tato pozice vzrostla od začátku roku o 114% a dostala se znovu do růstové trajektorie. V květnu měla společnost hospodářské výsledky, které jasně ukázaly, že dokáže zůstat v zisku, tvořit silné pozitivní cashflow a přitom výrazně zvýšit tempo růstu. K tomu ji jistě pomůže i zvýšení poplatků v jejich e-commerce divizi, která tvoří 70% tržeb. Toto zvýšení by mělo přinést téměř zdojnásobení jejich tržeb v této divizi, za cenu jen mírně vyšších nákladů. K tomu by měl pomoci obnovený přístup k jejich nejpopulárnější mobilní hře Free Fire v Indii, kde se jedná o trh, který byl motorem růstu v minulých letech a poslední dva roky zde byla tato hra stažena z distribuce na nátlak indických úřadů. Odhadujeme růst na této pozici o dalších 89-96% do konce roku a výhledově pak 190-210% do konce roku 2025. Když se podíváte na graf níže, tak vlevo je patrný silný růst o 278% v prostředí klesajících sazeb, kdy byly tržby 4x nižší než dnes, poměr P/S byl na úrovni 15-20ti násobku, společnost byla v silné ztrátě a pálila miliardu dolarů ročně a měla nízkou hotovostní složku. Nyní má společnost mnohem vyšší tržby, potenciál dalšího silného růstu, v hotovosti téměř 9 miliard dolarů, pozitivní cashflow na úrovni 1,8 milardy dolarů ročně (oproti pálení 1 miliardy ročně v roce 2020), dosáhla a zvyšuje ziskovost, a poměr P/S je jen 2,5 násobek! Standard nelze určit plošně, nicméně u podobného typu společností se jedná o zhruba 10 násobek v průměru. To by znamenalo vzrůst ceny akcie na této společnosti 4x na úroveň okolo 250 usd za akcii. V prostředí klesajících úrokových sazeb je toto pravděpodobné. V rámci Fondu je naše očekávání nižší, tedy 200 usd za akcii do konce roku 2025.

I přes vysokou volatilitu v ceně Fondu v dnešní době, očekáváme výrazné recovery do konce letošního roku a silný růst do konce roku příštího. Jsme přesvědčeni, že se tato strategie i výhled Fondu naplní, a Fond svou výkonností překoná očekávání investorů.

jan-stastny

Jan Šťastný

Zakladatel fondu

+420 607 151 644

Zhodnocení Vašich peněz nechte na nás

Nechcete se aktivně věnovat správě Vašeho portfolia, či o investici na akciových trzích teprve uvažujete? Jsme tu pro Vás. Kontaktujte nás přímo, anebo zanechte kontakt a my se Vám ozveme co nejdříve.

Napište nám

  • Obhospodařovatel a administrátor fondu

    Delta Investiční společnost a.s.,
    Sokolovská 675/9, 186 00 Praha 8

  • Depozitář

    Československá obchodní banka a.s.,
    Radlická 333/150, 150 57 Praha 5

  • Auditor

    Apogeo audit s.r.o.

  • Orgán dohledu

    Česká národní banka