Novinky

Aristoteles Fond – Zpráva za 3Q

Aristoteles Fond – Zpráva za 3Q

Třetí kvartál byl pro akciový Fond Aristoteles velmi úspěšný. V polovině června, kdy se trh odrazil ode dna, a mnoho investorů vstoupilo do fondu se svou investicí, Fond dokoupil plně růstové akciové tituly. V průběhu července růst na akciových trzích pokračoval v naději, že americká centrální banka FED nebude výrazně zpřísňovat svou již nastavenou měnovou politiku a že naopak v roce 2023 bude měnovou politiku znovu uvolňovat. Zároveň data z inflace přinesla první silnější zaváhání ve svém růstu. To podpořilo trhy k silnému růstu za měsíc červenec. Fond za červenec překonal trh, kdy hlavní americké indexy S&P500 +9%, Nasdaq +12% a Aristoteles + 14%. Úrokové sazby a s ní spojené výnosy dluhopisů, inflace a silný americký dolar, jsou momentálními největšími hybateli akciového trhu v USA, kde Fond obchoduje.

Fond tedy v červenci výrazně vzrostl a obrátil sestupný trend z první poloviny roku, kdy klesal v souladu s trhem. Na začátku srpna dosáhl trh horní úrovně sestupného kanálu od začátku roku, a Fond odprodal část svých pozic a zvýšil míru hotovosti. Zároveň se do portfolia zahrnuli short pozice na akciový index Nasdaq a fond ARK Innovation. Během první poloviny srpna Fond pokračoval v rozprodeji pozic a zvyšování short pozice. V polovině srpna, kdy trh dosáhl vrcholu růstu byl Fond více jak 50% v hotovosti a 10% v short pozicích. V druhé polovině srpna přišla nová data z inflace, která znejistila trh, neboť nebyl znovu klesající ale in-line. Zároveň se potvrdila silná pozice pracovního trhu, tedy jednoho z hlavních kritérií, na které se FED při stanovování své politiky dívá. Trh začal znovu klesat a po projevu guvernéra americké centrální banky v Jackson Hole ke konci srpna svůj pokles akceleroval. Za srpen tak skončily akciové indexy v USA v záporu, a to S&P500 -4,24%, Nasdaq -4,64%. Oproti tomu Fond Aristoteles zakončil měsíc srpen v růstu, a to +1,95%.

V rámci měsíce září zažily trhy obecně jeden z nejhorších měsíců za poslední dobu. Hlavní americké indexy výrazně propadli, kdy S&P500 – 9,34% a technologický Nasdaq -10,5%. Pokles se nevyhnul ani Fondu Aristoteles, který klesl o 7,3%. Trh výrazně klesl v reakci na nastavení úrokových sazeb ze strany americké centrální banky, která představila plán velmi restriktivní měnové politiky a razantně zvedla sazby. Zároveň dala predikci sazeb na rok 2023, ke počítá s dalším zvýšením a poté stagnací sazeb, a na rok 2024, kde se již očekává pomalý pokles sazeb. Normalizaci úrokových sazeb ovšem americký FED predikuje až na rok 2025, pokud se výrazně nezmění data z trhu práce, tedy pokud výrazně nevzroste nezaměstnanost.

Fond v reakci na akceleraci poklesu a pomalém dosahování červnových minim, začal dokupovat pozice. Fond zahrnul do portfolia nejen růstové společnosti, ale i výrazně podhodnocené hodnotové společnosti a další inovativní společnosti zítřka. Tím se v posledním týdnu měsíce, kdy propad akceleroval, dostal fond také do záporu. Na konci posledního týdne Fond odprodal short pozice v moment dosažení červnových minim a dále dokupoval long pozice. V současné době je tedy Fond nastaven na opětovný růst z červnových minim. Stále je udržována vyšší míra hotovosti než je obvyklé, pro případ, že by se trh v měsíci říjnu posunul k novým minimům, které odhadujeme na dalších -9% na technologickém indexu Nasdaq. I přes pokles v září, Fond Aristoteles překonal za 3Q trh. Od začátku roku je Fond v poklesu o 24%, přičemž hlavní akciové indexy jsou S&P500 – 26% a technologický Nasdaq -34%.

Obecně říjen považujeme za měsíc, kde bude nadále převládat nervozita a velká kolísavost trhů. Na začátku listopadu se budou konat mid term volby v USA, které jsou dalším zásadním faktorem pro akciové trhy. Ke konci roku v průběhu listopadu a prosince očekáváme silný růst trhu.

Trhy se po září dostali do pásma výrazně přeprodanosti a ocenění mnoha společností je již velmi levné. Mnoho akciových titulů se dostalo pod své dlouhodobé 200 denní průměry cen akcií, kde před rokem bylo nad tímto průměrem 84% společností a nyní je to jen 13% společností. Stejně tak ukazatel P/E mnoha společností se dostal pod své dlouhodobé průměry, kdy například u společností indexu Russell2000 středních a menších společností dosáhl ukazatel P/E minim odpovídajícím roku 2008. Jak je vidět na grafu níže, hlavní americké indexy se dostali na svá červnová minima při výrazné přeprodanosti a poklesu mnoha ukazatelů pod své dlouhodobé průměry, v mnoha případech až k úrovním let hospodářské krize. Proto je pravděpodobnost stabilizace a mírného růstu o něco vyšší než pokračování poklesu na další minima.

 

Možný pokles indexu Nasdaq ve výši 10%, potencionální růst indexu o 26% do konce roku.

 

Možný pokles na indexu S&P500 ve výši 9%, potencionální růst indexu o 18% do konce roku.

Do portfolia fondu je aktuálně zařazeno 31 společností napříč různými sektory, s převahou růstových technologických společností. Celé portfolio je vedeno v amerických dolarech. Aktuálně nejsou v portfoliu žádné short pozice. Základními kritérii výběru jsou silný příběh do budoucna – vybíráme si společnosti, které podnikají v segmentu, který má budoucnost a velký oslovitelný trh, dále silně rostoucí tržby a tvorbu cashflow – u technologických společností vysokou míru retence, silnou hotovostní složku a nízké zadlužení, popřípadě extrémní podhodnocení.

Potenciál růstu portfolia, počítáno průměrnými aktuálními cílovými cenami od různých analytických domů, zapsanými v terminálu Bloomberg, je 81,49% na následujících 12 měsíců od současných cen. Fond očekává růst portfolia ze současných cen ve výši 71,84% v horizontu 12 měsíců. Optimistický scénář růstu portfolia, při stabilizaci trhu a opadnutí inflačních tlaků a uvolnění restriktivní měnové politiky je 146,19%. V rámci mnoha společností, jak je vidět grafech níže, se zdaleka nejedná o ceny z loňského roku, jen o částečný návrat cen do férového ocenění.

 

Společnost Sea Ltd., aktuálně druhá největší pozice v portfoliu, je singapurská ecommerce, fintech a gaming společnost. Cena v loňském roce byla přes 350 usd, cílová cena analytiků na následujících 12 měsíců je 107,55 usd se silným doporučením buy. To představuje potenciál růstu 94,5%. Námi odhadovaná cena je 90 usd pro nejbližší období a 129 usd v následujících 12 měsících, zde se jedná o potenciál růstu ceny 62,7% a 133,3%. Společnost je na úrovni ceny roku 2019, kdy ovšem měla tržby ve výši 2,1 mld usd, dnes má tržby 12,3 mld usd, tedy společnost je 6x větší, ale obchodovaná za stejnou cenu. Společnost má silnou hotovostní složku a dobře rozložený dluh do budoucna.

 

Dalším příkladem je společnost Spotify Technologies, leader ve streamování hudby a podcastů na světě. Společnost je aktuálně třetí největší pozicí ve fondu, obchodovaná pod úrovní IPO z roku 2018, kdy měla tržby 5,2 mld usd a byla zde hrozba získání jejího tržního podílu ze strany společnosti Apple, což se nestalo. Dnes má tržby ve výši 11,7 mld usd a je jasným vítězem v této oblasti. Cílová cena ze strany analytiků je 143,29 usd, to je potenciál růstu 61%. Námi odhadovaná cena je 152 usd pro nejbližší období a 200 usd pro následujících 12 měsíců. To poskytuje prostor k růstu o 71%, respektive 125%. Společnost má silnou cash a nízký dluh.

 

Dalším typem společností zahrnutých do portfolia jsou silně podhodnocené hodnotové společnosti. Příkladem takové společnosti je Stellantis, jeden z největších světových automobilových výrobců. Společnost má tržby ve výši 174 mld usd a tržní kapitalizaci jen 39 mld usd, poměr P/S je tedy 0,25, je silně podhodnocená, férové ocenění by mělo být minimálně dvojnásobné. Společnost má v hotovosti 46 mld usd, tedy dostatečné množství prostředků na elektrifikaci celé flotily, na kterou ovšem příliš netlačí, tak jako její němečtí konkurenti. Cílová cena dle analytiků je 22,5 usd, což poskytuje prostor k růstu 84%. Námi odhadovaná cena je 18,5 usd pro nejbližší období a 24,5 usd pro následujících dvanáct měsíců. To poskytuje prostor k růstu ve výši 51,3%, respektive 101%. Společnost je aktuálně 13 největší pozicí ve fondu.

 

Společnost TPI Composite je předním výrobce kompozitních listů pro větrné elektrárny. Je hlavním dodavatelem společností Vestas Wind Systems a Siemens Gamesa, největších stavitelů větrných elektráren. Výrobu mají rozkročenou po celém světě, aby uspokojily celosvětovou poptávku a omezily negativní vliv dodavatelského řetězce. Investice do větrné energetiky prochází dlouhými cykly a dle grafu je vidět, že v posledním vrcholu cyklu byla společnost oceněna téměř 8x tolik co dnes. Vzhledem k probíhající válce na Ukrajině a omezení dodávek energie z Ruska, je značný tlak na posunutí tohoto cyklu z roku 2025 na rok 2023. Již několik evropských států se rozhodlo znásobit podíl větrné energie a 4 evropské severní státy se rozhodli ztrojnásobit výkon větrného parku v severním moři. Stejným způsobem společnost získává z klimatického balíčku v USA. Zároveň silně roste potřeba kompozitních listů v Asii. Cílová cena dle analytiků je 20,3 usd, což poskytuje prostor k růstu 70,5%. Námi odhadovaná cena je pro nejbližší období 23 usd, pro následujících 12 měsíců 35 usd. To poskytuje prostor k růstu 93%, respektive 193,6%. Společnost je 14 největší pozicí v portfoliu.

Dalším typem společností jsou inovativní společnosti s produkty či službami budoucnosti. Z těchto společností je jich v portfoliu zařazeno více, pro ilustraci jsou uvedeny dvě níže.

 

Společnost Rocket Lab vypouští malé rakety s malými satelity na nízkou, střední a vysokou oběžnou dráhu. Zároveň však po akvizici několika společností a jejich úspěšné integraci, je kompletním výrobcem satelitů a družic. Jedná se tedy o společnost, která navrhne, postaví, vypustí a řídí satelit či družici dle přání klienta. Její objednávková kniha vzrostla meziročně ze 150 mil usd na 1 mld usd, takový je zájem o její služby. Cílová cena dle analytiků je 13,21 usd, což poskytuje prostor 212%. Námi odhadovaná cena je 14,5 usd pro nejbližší období a 19,5 usd v horizontu několika let. To poskytuje prostor k růstu ve výši 237%, respektive 353%. Společnost je 9 největší pozicí ve fondu.

 

Společnost Li-Cycle je předním inovátorem v oblasti recyklace automobilových baterií, což je oblast, která ze současné elektromobility stále dělá špinavou záležitost a neguje její zelené označení. Kanadská společnost přišla s unikátním řešením recyklace, při které z nepotřebných látek udělá tzv. černou hmotu, která se dá dále zpracovat v různých výrobních procesech, a zároveň z baterie vytáhne použitelné kovy Lithium, Kobalt a Nikl. Tyto kovy jsou dnes klíčové pro rozvoj elektromobility a Spojené státy se snaží prosadit větší míru těžby těchto kovů místně v Americe. Obecně je ve světě snaha prosadit tzv. rodokmen baterie, tedy doložená výroba, včetně těžby kovů, a hlavně její recyklace, která má být místně příslušná prodeji auta. Společnost navázala spolupráci s většinou automobilových výrobců a výrobců baterií. Zároveň má v současné době největší recyklační kapacity a buduje závody jak v USA, tak v Evropě, tak v Asii. Cílová cena dle analytiků je 9,78 usd, což poskytuje prostor k růstu ve výši 74,6%. Námi odhadovaná cena je 7,5 usd pro nejbližší období a 11,5 pro následujících 18 měsíců. To poskytuje prostor k růstu ve výši 34%, respektive 105%.

Ze všech výše uvedených grafů je jasně patrné, že je trh výrazně přeprodaný, silně vyklesaný a poskytuje nyní atraktivní příležitost k nákupu. V rámci podpory toho, že trh je již blízko bodu obratu je následující graf, který popisuje stav peněz na peněžním trhu v USA, kde dvě třetiny jsou institucionální klienti a jedna třetina retail. Jak je z grafu patrné, úroveň nezainvestovaných prostředků je na rekordní úrovni 4,5 trilionu usd. Průměr alokovaných prostředků na peněžním trhu je 2,5-3 trilionu usd. Stačí tedy relativně malé uvlnění těchto peněz do akciového trhu, který jako jediný dlouhodobě překonává inflaci a trh může zažít velmi silný růst, na který je Fond připraven a alokuje další kapitál, aby dokoupil pozice na současných velmi nízkých úrovních.

Lukáš Kudláček

Praha – 04.10.2022

jan-stastny

Jan Šťastný

Zakladatel fondu

+420 607 151 644

Zhodnocení Vašich peněz nechte na nás

Nechcete se aktivně věnovat správě Vašeho portfolia, či o investici na akciových trzích teprve uvažujete? Jsme tu pro Vás. Kontaktujte nás přímo, anebo zanechte kontakt a my se Vám ozveme co nejdříve.

Napište nám

 • Obhospodařovatel a administrátor fondu

  Delta Investiční společnost a.s.,
  Sokolovská 675/9, 186 00 Praha 8

 • Depozitář

  Československá obchodní banka a.s.,
  Radlická 333/150, 150 57 Praha 5

 • Auditor

  Apogeo audit s.r.o.

 • Orgán dohledu

  Česká národní banka